O projekcie

Wychodząc naprzeciw zwiedzającym, Izba Pamięci Generała Kuklińskiego opracowała nową, rozszerzoną ekspozycję muzealną, która jest poświęcona konspiracyjnej działalności pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, pseud. Jack Strong. Udostępniona w całkowicie wirtualnej odsłonie, umożliwia poznanie jednej z najważniejszych misji wywiadowczych XX wieku w samodzielny sposób – gdziekolwiek jesteś.

Jest to unikalny projekt wychodzący poza ramy zdigitalizowania gromadzonych przez lata zbiorów. Kolejne części tematyczne ekspozycji ukazują bowiem zimnowojenne realia podzielonego świata. Wśród nich pojawia się polski oficer, który w zaciszu gabinetów sztabu generalnego, na olbrzymich wojskowych mapach opatrzonych klauzulą: tajne specjalnego znaczenia, rysuje symbole grzybów atomowych. Widmo nuklearnej zagłady zbliża się nieubłaganie, dlatego nie może już dłużej czekać na rozwój wypadków.

W najmniej racjonalnym momencie podejmuje decyzję o konspiracji przeciwko Układowi Warszawskiemu oraz komunistycznym mocodawcom. W ich strategicznych planach Polska jawi się jako pas ziemi niczyjej, atomowa pustynia. Przekreśla on całe swoje dotychczasowe życie oraz bezpieczeństwo swoich najbliższych, a jedyną zapłatą, jaką otrzyma, będzie rodzinna tragedia oraz piętno zdrajcy ludowej ojczyzny. Po latach zostanie nazwany „pierwszym polskim oficerem w NATO" oraz pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady.

Zadanie jest finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO.